Wiadomości z Orzesza

Dofinansowanie na „wczasy pod gruszą”. Kto może z niego skorzystać?

  • Dodano: 2023-12-05 08:45, aktualizacja: 2023-12-05 08:48

Nie każdy wie, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych wypłaca dofinansowanie wakacji dla pracownika i jego rodziny. Czy dzieje się tak w każdym zakładzie pracy? Kto może ubiegać się o sponsorowanie wczasów i ile wynosi dofinansowanie?

Czy każdy pracodawca wypłaca dofinansowanie "wczasów pod gruszą"?

Choć dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych staje się coraz bardziej powszechne, pracodawca nie ma obowiązku jego wypłacania. Świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych powinny być wypłacane przez firmy zatrudniające na umowę o pracę co najmniej 50 osób. Przedsiębiorstwa zatrudniające od 20 do 50 osób mogą mieć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, jeżeli o jego utworzenie wystąpi związek zawodowy. 

Obowiązek wypłacania świadczeń z ZFŚS mają wszystkie jednostki samorządowe i zakłady budżetowe – bez względu na to, ile osób zatrudniają.

Ile wynosi dofinansowanie „wczasów pod gruszą”?

Wysokość dofinansowania różni się w zależności od zakładu pracy – kwota ta jest ustalana indywidualnie. Ustawa wyznacza jednak górną granicę, której nie może przekroczyć kwota dofinansowania. Świadczenie może wynieść maksymalnie 1914,34 zł. O wysokości dofinansowania decydują często sytuacja materialna, życiowa i rodzinna pracownika. 

Na co można je przeznaczyć?

Z dofinansowania może skorzystać zarówno pracownik, jak i jego rodzina. Zapomogę można wykorzystać na wspólne, rodzinne wakacje lub na sfinansowanie kolonii czy ferii dla dziecka. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest wykorzystanie w ciągu kolejnych 14 dni urlopu wypoczynkowego – nieważnym jest, w jaki sposób spędzi się wolny czas.

Jak starać się o dofinansowanie wczasów?

Dokładne zasady starania się o dofinansowania „wczasów pod gruszą” zawiera się w wewnętrznym regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Aby otrzymać dofinansowanie, najczęściej wymaga się od pracownika złożenia wniosku w tej sprawie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również