Wiadomości z Orzesza

Idą mrozy i śnieg - zabezpiecz swój samochód

  • Dodano: 2017-11-27 16:15

Zbliża się sezon zimowy, czyli najwyższa pora, aby zadbać o samochód i zabezpieczyć go przed szeregiem niekorzystnych czynników. Jak to zrobić, gdzie szukać ewentualnych oszczędności? Zanim śnieg na dobre zagości na polskich drogach, zapoznaj się z krótkim, ale treściwym poradnikiem dla wszystkich posiadaczy aut.

1. Wymiana opon

Nie bez powodu opony dzielą się na letnie i zimowe. Te drugie są stworzone w taki sposób, aby chronić samochód przed łatwym wpadaniem w poślizg, a co za tym idzie – zapewnić bezpieczeństwo osobom znajdującym się w środku. Zwiększona przyczepność zimą to podstawa, gdy mokre lub zmrożone jezdnie są największym wrogiem kierowcy.

Dobre opony zimowe wytrzymują więcej niż jeden sezon, ale warto je regularnie sprawdzać, szczególnie gdy jesień powoli się kończy. Upewnij się, czy nie należy pomyśleć o nowym komplecie. Ogumienie to element pojazdu, na którym nie można oszczędzać. Specjaliści są zgodni, ze lepiej kupić nowy pakiet chińskich opon niż na siłę kupować „zajechane”, używane produkty renomowanej marki. Dlatego jeżeli odczuwasz coraz większy chłód, pomyśl o oponach. Jeden zbędny poślizg może skończyć się tragedią. A pewnych strat nie pokryje nawet najlepsze ubezpieczenie samochodowe AC...

2. Uzupełnienie i wymiana płynów

Obojętnie, czy mówimy o płynach silnikowych, czy do spryskiwaczy, przed zimą należy wszystko sprawdzić, uzupełnić lub ewentualnie wymienić. Dopasuj produkty dostępne na rynku do pogody, która opanuje Polskę przez najbliższych kilka miesięcy. Nie pozwól, żeby chłodnica, silnik czy inne elementy i układy były narażone na zniszczenie tylko dlatego, że zapomniałeś o podstawowych obowiązkach. To nie jest duży koszt, a przekłada się na komfort codziennej jazdy i, co ważniejsze: bezpieczeństwo na drodze.

3. Lakier i części

Nie trzeba znać się na motoryzacji, aby ocenić zimę jako szczególnie niekorzystną porę roku dla samochodów. Niskie temperatury, opady śniegu, deszczu i gradu, wysoki poziom wilgoci – to wszystko negatywnie wpływa na funkcjonowanie poszczególnych układów, a także kondycję lakieru. Jeśli nie chcesz na wiosnę załamywać się stanem karoserii, jeszcze przed nadejściem mroźnej zimy dokładnie wyczyść lakier i zabezpiecz go przed korozją i niszczeniem. Nie pozwól, żeby rdza kojarzyła się z zimą bardziej niż bałwan czy sanki.

4. Ubezpieczenia

Przełom roku wydaje się idealnym momentem na zweryfikowanie ubezpieczenia pojazdu. Likwidacja z OC według kalkulator-oc-ac.auto.pl to tylko jedno z możliwych obliczeń. O ile ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i po prostu trzeba je opłacać, o tyle warto zastanowić się, czy zimową porą nie przyda się autocasco, pakiet assistance lub ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Przemyśl, oblicz, zamów!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.