Wiadomości z Orzesza

Na czym polega pantomografia zębów?

  • Dodano: 2024-05-23 12:00, aktualizacja: 2024-05-24 21:01

Wizyta u dentysty kojarzy się przede wszystkim z podstawowym usuwaniem próchnicy i plombowaniem. Tymczasem medycyna stomatologiczna to bardzo rozbudowana dziedzina, która ma swoim pacjentom znacznie więcej do zaoferowania. Zaawansowane metody diagnostyczne pozwalają dokładnie ocenić stan uzębienia i otaczających go tkanek. Jedną z nich jest pantomorfologia zębów. Przeczytaj, na czym dokładnie polega.

Podstawowe informacje o rentgenie zęba

RTG czyli podstawowe badanie diagnostyki obrazowej to jedno z najczęstszych badań wykonywanych w praktyce stomatologicznej. Na skutek działania promieni rentgenowskich można uzyskać czytelny obraz zębów oraz uwidocznić ich budowę. Dzięki temu lekarz stomatolog zyskuje wiedzę na temat liczby kanałów zęba oraz może w łatwy sposób zdiagnozować różne choroby. Aby jednak badanie to dawało pełen obraz, powinno umożliwiać jak najdokładniejsze obejrzenie wszystkich struktur. Z tego powodu we współczesnej medycynie stomatologicznej najczęściej wykonuje się zdjęcia pantomograficzne.

Czym jest pantomografia zębów?

Opisywane badanie, którego doskonałym przykładem jest pantomografia w Łodzi to procedura diagnostyczna, która pozwala uzyskać dokładny obraz zębów, kości twarzoczaszki oraz pozostałych struktury szczęki. To z kolei umożliwia zobrazowanie nawet niewielkich nieprawidłowości w ich budowie. Dzięki badaniu można dokładnie zaplanować procedury związane z ekstrakcją zęba oraz zabiegi implantacyjne. Ponadto badanie wykonuje się w przypadku urazów szczęki, chorób przyzębia, kamicy ślinianek, a nawet próchnicy. Tak dokładna diagnostyka pozwala dobrać jak najskuteczniejsze metody leczenia, co ma duże przełożenie na jego skuteczność i szybkość działania, a tym samym także na komfort pacjentów.

Czy pantomografia jest niebezpieczna?

Aby wykonać badanie pantomograficzne, konieczne jest wykorzystanie z niewielkich dawek promieniowania jonizującego. Ze względu na to niezbędne jest uzyskanie skierowania od lekarza. Ponadto podczas procedury medycznej, trzeba zachować środki ostrożności. Z tego powodu badanie najlepiej wykonywać w sprawdzonej klinice stomatologicznej, będzie to bowiem gwarancja pełnego bezpieczeństwa.

Lekarze przeprowadzą dokładny wywiad, który potwierdzi, że nie ma ku temu przeciwwskazań. Ponadto użyją certyfikowanych osłon i zabezpieczeń, które zapewnią pacjentowi najwyższą ochronę. Jako że kontakt z wiązką promieniowania podczas przeprowadzania badania nie przekracza sekundy, wpływ promieni RTG na organizm jest bardzo niewielki.

Podsumowując, badanie pantomograficzne, jakie można wykonać w Łodzi, to popularna procedura diagnostyczna, dzięki której można ocenić stan poszczególnych struktur i wyodrębnić zdrowe od chorych. To z kolei umożliwia dobranie optymalnych metod leczenia. Jako że stomatolog uzyskuje panoramiczny obraz zębów, kości twarzoczaszki oraz innych struktur szczęki, dzięki jednemu badaniu zyskuje pełen obraz, co nie byłoby możliwe w przypadku tradycyjnego RTG pojedynczego zęba.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.